Nazywam się Kamil Niemira. Jestem przedsiębiorcą. Marketingowcem. Sprzedawcą. Szefem. A kiedyś dziennikarzem Gazety Wyborczej. Mam prawie 40 lat i doświadczenie managerskie w pracy w banku, telekomunikacji, firmie konsultingowej i w branży dóbr luksusowych. Szanuję inteligencję, podziwiam błyskotliwość, doceniam wiedzę. Ciekawi mnie współczesna cywilizacja informacyjna a zadziwia rewolucja cywilizacyjna jaką widzę za swojego życia. Uwielbiam dobry design, rower górski i swoje psy alaskan malamute. O rodzinie nie wspomnę, bo to nie jest miejsce na to.
Check out my about.me profile!
Na co dzień, znajdziecie mnie w Agencji Social Media.

Dlaczego brzytwa?

Bo… William Ockham.

800 lat temu na Uniwersytecie w Oksfordzie pewien filozof franciszkanin myślał. Myślał tak niezależnie, że doczekał się ekskomuniki z rąk Papieża. Zadawał sobie pytania na temat relacji między poznawaniem, poznaniem a rzeczywistością a analizując Pismo Święte doszedł do wniosku, że władza świecka pochodzi bezpośrednio od Boga a kościół nie ma żadnego prawa do pośredniczenia w tym procesie. Tym samym skutecznie wplątał się w politykę.

Jednak dzisiaj znamy go przede wszystkim z wymyślonej przezeń zasady “Istnień nie należy mnożyć poza potrzebę”. Co dzisiaj interpretujemy jako: “Proste rozwiązanie jest najlepsze”albo “Nie wymyślaj nowych czynników jeżeli nie istnieje taka potrzeba, a jeżeli już, to udowodnij najpierw jej istnienie”.

Nazywamy ją dzisiaj zasadą brzytwy Ockhama.

Twórczym, współczesnym rozwinięciem zasady Brzytwy Ockhama jest reguła KISS (ang. Keep It Simple, Stupid”, czyli: „Nie komplikuj, Głupku”), która jest często stosowana przy tworzeniu szczegółowych projektów, np. architektury aplikacji. Jej istotą jest dążenie do utrzymania eleganckiej i przejrzystej struktury, bez dodawania niepotrzebnych elementów.

A skąd brzytwa w tym blogu?

Bo piszę tu o dobrych pomysłach i ideach. Zgodnych z zasadą brzytwy Ockhama – czyli maksymalnie przemyślanych – aż do momentu, że prostsze nie mogą być. Jak cep. Albo akcelerator cząsteczek. To zależy od celu jaki przed sobą stawiamy.


Reklamy